Ekonomi

Santander güçlü kredi sayesinde 4. çeyrekte rekor kazanç elde etti

İspanya’nın en büyük bankası Santander (BME: ŞARKI SÖYLEME ), Avrupa ve Brezilya’daki güçlü kredi gelirlerinin etkisiyle dördüncü çeyrek kârında ciddi bir artış yakalayarak rekor seviyeye ulaştı. Bankanın net karı geçen yılın aynı dönemine göre %28 artarak 2,93 milyar Euro’ya ulaşarak analistlerin 2,64 milyar Euro’luk tahminlerini aştı. Bu artış, Avrupa operasyonlarından elde edilen net kârdaki %34’lük önemli artışla desteklendi.

Gelir artışı için geleneksel olarak Latin Amerika’ya güvenen Santander, Avrupa’daki yüksek faiz oranlarının kârına olumlu katkıda bulunmasıyla bir değişim yaşadı. Bankanın net kârı 2023 yılının tamamında yüzde 15 artışla 11,08 milyar Euro’ya yükselirken, gelirleri ise yüzde 10,5 arttı.

İyileşen finansal performans, Santander’in önemli bir kârlılık ölçüsü olan maddi özsermaye getirisi oranına (RoTE) de yansıdı ve bir önceki yıl %13,37 olan bu oran, 2023 yıl sonu itibarıyla %15,06’ya yükseldi. Bu, bankanın hedefine ulaştı. %15 RoTE’yi aşmak. İcra Komitesi Lideri Ana Botin, bankanın stratejik uygulamasına ve çeşitlendirilmiş iş modeline duyduğu güveni dile getirerek 2024 için %16’lık tez RoTE hedefi belirledi.

Bankanın mevduat maliyeti düşüldükten sonra kredilerden elde edilen faiz olan net üç aylık faiz geliri (NII), bir önceki yıla göre %9,5 artarak 11,12 milyar Euro’ya ulaştı. Bu rakam analistlerin öngördüğü 10,93 milyar Euro’nun biraz üzerindeydi. Ancak NII bir önceki çeyreğe göre %0,9 oranında hafif bir düşüş yaşadı.

Brezilya’da bankanın net geliri 2022 yılının aynı çeyreğine göre %12,3 artarken, üçüncü çeyreğe göre de %7,6 artış kaydetti. Bu arada İspanya’da NII, bir önceki çeyreğe kıyasla %0,2’lik marjinal bir düşüş yaşasa da, çeyrekte yıllık bazda %24 arttı. Piyasa beklentileri 2024’te faiz indirimi yönünde olduğundan bankacılık sektörü, yüksek faiz oranlarından elde edilen faydaların bir platoya ulaşıp ulaşmadığını belirlemek için bu rakamları yakından izliyor.

Santander’in Güney Amerika’daki performansı, emsal BBVA gibi, hiperenflasyon ayarlamalarından ve Arjantin’de pesodaki devalüasyondan etkilendi. Bu zorluklara rağmen banka Arjantin’de yalnızca 20 milyon Euro zarar kaydetti ve bu, 2023 toplam kârının yalnızca %3’ünü oluşturdu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

kahramankazan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu