Haber

Dini Sembollere Yönelik Şiddete İlişkin BM Genel Kurulu Kararı Kabul Edildi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda, dini sembollere, kutsal kitaplara ve ibadethanelere yönelik her türlü şiddet eylemini uluslararası hukukun ihlali olarak tanımlayan karar taslağı oybirliğiyle kabul edildi.

Geçtiğimiz günlerde İsveç ve Danimarka’da Kuran’a yönelik kışkırtıcı saldırıların ardından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda anlamlı bir karar taslağı onaylandı. BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada Fas’ın hazırladığı, dini sembollere, kutsal kitaplara ve ibadethanelere yönelik her türlü şiddet eylemini uluslararası hukukun ihlali olarak nitelendiren karar taslağı oybirliğiyle kabul edildi.

Kararda, kişilere dini veya inançları nedeniyle yönelik her türlü şiddet eylemi ile dini sembollerine, kutsal kitaplarına, konutlarına, işyerlerine, mülklerine, okullarına, kültür merkezlerine veya ibadet yerlerine yönelik uluslararası hukuku ihlal eden her türlü saldırı şiddetle kınandı.

Kararda ayrıca Kuran’a yönelik saldırıların kınanması çağrısında bulunuldu ve baskınlar “dini nefret eylemleri” olarak nitelendirildi. – NEW YORK

pazarcikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu