Haber

İzmir merkezli 18 ilde sahte engelli raporu operasyonu başlatıldı

İzmir merkezli 18 ilde “erken emeklilik”, “ÖTV indirimi”, “evde bakım ücreti” ve “ücretsiz ulaşım kartı” gibi 30’a yakın kategoride engellilere tanınan haklardan yararlandıkları iddia ediliyor. ve aldıkları geçersiz rapor ile kamu zararına neden olurlar. 380 şüpheli hakkında operasyon başlatıldı.

Bazı kişilerin hukuka aykırı bir şekilde engelli sağlık kurulu raporu aldıklarını bildirmesi üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Mali Kabahatler Şube Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı.

Buna göre gruplar, asılsız ihbar alan kişileri tespit ederek onlara yardımcı oldu.

Eylem yapan gruplar, İzmir merkezli 18 ilde bu işi planlayan 32 kişi, “şakacı” denilen 13 kişi, 35 hastane çalışanı, 51 araç ve bu ihbarı alanların da aralarında bulunduğu 380 şüpheliye operasyon başlattı.

Muayenelere “joker” olarak anılan kişiler dahil edildi.

Polis tarafından yapılan uzun süreli teknik ve fiziki takip çalışmaları sonucunda, kamu hastaneleri ve bazı özel hastanelerde kullanılan kayıt sistemi üzerinden yanlış hastalık teşhisi konması, ilaç muafiyet raporu yazılması gibi usulsüzlükler tespit edildi. .

Rapor almak için gerekli olan incelemelere sağlıklı bireyler veya pürüzlülüğü az olan bireyler yerine “joker” olarak adlandırılan çeşitli hastalıklara sahip bireylerin dahil edildiği belirlendi.

Rapor için 25-80 bin lira ortasında bir fiyat istediler.

Soruşturma kapsamında 25-80 bin lira arasında değişen fiyatlarla 249 kişiye asılsız malul raporu verildiği, 380 zanlının “nitelikli dolandırıcılık”, “görevi kötüye kullanma” ve “resmi belgede sahtecilik” suçları işlediği belirtildi. belgeler”, ilk tespitlere göre yaklaşık 10 milyon lira kamu zararına neden oluyor. ortaya çıktı.

Ayrıca şüpheliler sağlık kuruluna girecek kişileri bildirecekleri hastalıklar hakkında bilgilendirerek hekimleri yanıltarak usulsüz rapor almalarını sağlamakta ve bu kişilere “erken erken” gibi usulsüz rapor almalarını sağlamaktadır. emeklilik”, “ÖİV indirimi”, “evde bakım ücreti” ve “ücretsiz ulaşım kartı” olarak sıralanmaktadır. Bu kategoride engellilere tanınan haklardan yararlanmalarını sağlayarak kamu zararına sebep oldukları tespit edilmiştir.

Ayrıca rapor alma sürecinin tüm aşamalarının ağ üyeleri tarafından takip edildiği, rapor alacak kişilerin kan şekerinin yüksek olduğunu göstermek için pirinç, kan şekerinin yüksek olduğunu göstermek için zeytin gibi gıda maddelerini tüketmeye yönlendirildiği belirlendi. Muayeneden önce yüksek tansiyon gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu