Yaşam

Çıldır Gölü’nde eskimo balıkçılığı: Düşen ağlar toplanıyor

Ardahan’ın Çıldır ilçesinde beklenen manzara oluştu.

Kars ile il sınırları arasında kalan Çıldır Gölü’nün yüzeyi her kış donuyor.

Kış mevsiminin verimsizliği nedeniyle bu yıl geç saatlerde donmaya başlayan göl, gecikmeli olarak balıkçıları sevindirdi.

Eskimo balıkçılık prosedürü

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük tatlı su gölü ve ikinci büyük gölü olan gölün yüzeyinde yaklaşık 15 santimetrelik buz tabakası oluştu.

Balıkçılar da harekete geçerek kazmayla buz tabakasını kırarak Eskimo görgü kurallarına göre balık avlamaya başladı.

Ağlar toplanıyor

Yaklaşık iki hafta önce donan gölün üzerine kazma ve küreklerle küçük çukurlar açan balıkçılar, ağlarını tahta sırıklarla suya attı.

Uzun bir bekleyişin ardından göle gelen balıkçılar, balıkları toplamak için yeniden buzun altındaki ağları çekti.

“Buzlar eriyene kadar Eskimo avlamaya devam edeceğiz”

“Bu yıl havaların çok sıcak olması nedeniyle göl geç dondu. Gölün yüzeyi donmaya başlayınca yöre halkı Eskimo usulü balık avlamaya başladı. Göl yüzeyine açtığımız küçük deliklerden ağları gönderdik. göl, kıyıdan yaklaşık 3 kilometre açıkta.Sonra bir kaç hafta bekledik gelip ağları topladık.Beklediğimiz gibi Kar Balığı azdı çünkü yağmur yağdı ve buzda üzerini örtmedi.Ama çok şükür yemek yapıyoruz göl kenarındaki lokantalarda toplayıp burayı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlere ikram ettiğimiz balıkları ya da pazarda satıyoruz.Göl yüzeyindeki buzlar eriyene kadar Eskimo balıkçılığına devam edeceğiz. ilgiyle izlendi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu