Haber

İstanbul Valisi Davut Gül Taksi Sorunu ve Sokak Hayvanlarını Anlattı

İSTANBUL Valisi Davut Gül, Nedeni ne olursa olsun taksiciler mutsuz, müşteriler mutsuz, kamu ve sivil toplum kuruluşları mutsuz. Adam müşteriyi alır, gideceğiniz yere 2 saatte 5 kilometre gider. Taksimetrenin 5 kilometreyi 2 saatte yazacağı parayla adamın kazanacağı para adamı tatmin etmiyor. Taksi bulamamak dert ama taksiye 2 bin lira vermek daha büyük dert. Sonucun prestijiyle taksi buldunuz ama 2 bin lirayla taksiyle evinize gittiniz” dedi.

Fatih’te basın kuruluşları temsilcileriyle kahvaltıda bir araya gelen İstanbul Valisi Davut Gül, taksi sorunu ve sokak hayvanlarına ilişkin soruları da yanıtladı.

TAKSİ Şoförleri Mutsuz Müşteriler Mutsuz

İstanbul’daki taksi sorunuyla ilgili inceleme noktasında ne yapmayı planlıyorsunuz sorusuna da yanıt veren Gül, “Evet, İstanbul’da taksi sorunu var. Nedeni ne olursa olsun taksiciler mutsuz, müşteriler mutsuz, kamu ve sivil toplum kuruluşları mutsuz. Nedeni ne olursa olsun, mevcut taksiciler dahil taksi sıkıntısından memnun olan kimseyi görmedim. Minibüslerden taksilere geçiş izni verildi ve bu minibüslerin yaklaşık 2 bini şu anda taksi olarak hizmet vermeye başlamadı. O kadar acilse o 2000 kişi sisteme dahil edilsin. Adam müşteriyi alır, gideceğiniz yere 2 saatte 5 kilometre gider. Taksimetrenin 5 kilometreyi 2 saatte yazacağı parayla adamın kazanacağı para adamı tatmin etmiyor. Taksi bulamamak dert ama taksiye 2 bin lira vermek daha büyük dert. Sonucun prestijiyle taksi buldunuz ama 2 bin lirayla evinize taksiyle gittiniz. Bu nedenle taksinin ulaşılabilir, ulaşılabilir, ekonomik olacağını, bunlar gün yüzüne çıktığında sorunun çözüleceğini söyledi.

SOKAK HAYVANI DİYE BİR ŞEY YOKTUR

Vali Gül, sokak hayvanları ile ilgili soruyu yanıtladı. Dünyanın her yerine gittiğinizde sokakta adamsız adam görürsünüz, hayvansız adam göremezsiniz. Sokak hayvanı diye bir şey yoktur. Evcil hayvanların bir sahibi olmalıdır. ‘Hayvanları çok seviyorum sahipsiz kalsınlar, mahallede dolaşsınlar. ‘Zaman zaman insanları üzse de tahammül edelim’ deme lüksümüz yok. Kanunen belediyelere görev verilmiş, belediyeler de görevlerini yerine getirecek. Belediyeler görevini yaptığında bahsettiğimiz bu sorunun yüzde 90’ı çözülecek. Ama belediye görevini yapmazsa vatandaş ‘dokunmayın can can’ deyince bu kez vatandaşın yaşam kalitesi düşüyor.

Görüntü Dökümü

——————

-Vali Davut Gül’ün konuşması

kesaphaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu