Ekonomi

Halkbank’tan ‘safir’ açıklaması

Halkbank, Sapphire Alışveriş Merkezive 905 milyon TL’ye seyir terası. Kiler Holding‘ya satışla ilgili açıklama yaptı.

KAP’a gönderilen açıklamada, söz konusu gayrimenkulün 2023 yılı Ocak ayı cari kur üzerinden TL satış değerinin, 2019 yılı cari kur üzerinden hesaplanan döviz değerinden düşük olduğu, gayrimenkulün yarı fiyatına eski sahiplerine satıldığı öğrenildi. Bankanın gerçeğe aykırı, bağlam dışı, kamuoyunu ve yatırımcıları aldattığı, Banka’nın güven ve prestijini sarstığı belirtildi.

“Edinme değerinin çok üzerinde”

Sapphire AVM ve terasının, kredi alacaklarının tahsili ve tasfiyesini sağlamak amacıyla Aralık 2019’da kamu bankaları tarafından satın alındığını hatırlatan açıklamada, “Varlık borç takasına konu kredi Türk Lirası olup, gayrimenkuller Türk Lirası olarak iktisap edilmiştir. “Takasa konu olan kredinin faiz dahil rayiç değeri, gayrimenkulün cari satış değeri ile aynı seviyede. Şu anki satış tutarı, gayrimenkulün satın alma değerinin çok üzerinde” dedi.

Satış süreciyle ilgili çıkan haber ve söylentilerde; Açıklamada, söz konusu gayrimenkullerin döviz üzerinden edinilip satıldığı izlenimi ve algısı ile yıllar içindeki kur değişimleri dikkate alınmadan döviz değerlerinin hesaplanmasının yansımadığı ifade edildi. doğrusu şu bilgilere yer verildi:

– AVM’lerin piyasa değerini civardaki diğer gayrimenkullerin fiyat artışları değil, AVM’lerin müşteri ziyaretçi sayısı, ciro kapasitesi, kiracı sayısı ve mağaza doluluk oranlarındaki artış trendi belirlemektedir. Tüm bunlar ve pandemi sonrası gelişmeler fiyatları ve alıcı taleplerini olumsuz etkiledi.

– Gayrimenkuller ilan yoluyla satışa çıkarılmış, ilan döneminde Banka’ya sadece 3 adet alım teklifi yazılı olarak gönderilmiştir. Gelen alım tekliflerindeki fiyatların satış duyuru fiyatından %35 ile %40 arasında daha düşük olduğu görülmüştür.

– Neticede, gayrimenkullerin eski sahibi olan kredi şirketi tarafından verilen satın alma teklifi, gayrimenkullerin cari ekspertiz değerinde ve Banka’nın elde etme maliyetinden daha yüksek olduğu ve diğer satın alıma göre oldukça yüksek olduğu için teklif fiyatlarının ardından söz konusu gayrimenkuller Banka Yönetim Kurulu tarafından uygun bulunmuş ve söz konusu gayrimenkullerin satışı gerçekleştirilmiştir.

– Ayrıca Bankamız 2021 yılı Sayıştay Raporu’nun hiçbir yerinde Safir AVM ve Seyir Teras’ın döviz değerine ilişkin bir tespit yapılmadığından sadece AVM’nin elden çıkarılması yönünde tavsiyede bulunulmuştur. bertaraf işlemini gerçekleştirdi.

Sonuç olarak;

– Yukarıda detaylı olarak açıklandığı üzere söz konusu satış nedeniyle Banka’nın herhangi bir zararı olmamış, elde edilen kazançlarla birlikte Banka alacaklarının tahsili ve tasfiyesi maliyet bedelinin üzerinde satış yapılarak sağlanmıştır.

– Bankamızda kredi kullandırımları ve kredi alacaklarına karşılık edinilen gayrimenkullerin elden çıkarılması işlemleri 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve Bankamız iç düzenlemelerine uygun olarak yürütülmektedir. Sözle ilgili haberler bireysel bir yaklaşıma dayalı olup, kamuoyunu ve yatırımcıları aldatan, hisse senedinin maliyetine etki eden, Bankamızın güven ve prestijini sarsan yorumlardır.

– Bankamızın inancını ve prestijini zedeleyebilecek haksız haber ve yorumların yapılması Bankacılık Kanunu’nun “İtibarın Korunması” başlıklı kararlarına da aykırılık teşkil etmekte olup, bunları yansıtmayan açıklamalara ilişkin her türlü hukuki ve cezai haklarımızı gizli tuttuğumuzu beyan ederiz. gerçeği yansıt.”

haber-karatay.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu