Ekonomi

Brent Petrol Yükselişte

Brent petrolünün varili uluslararası piyasalarda 85,62 dolardan işlem görüyor.

Dün 87,24 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 84,63 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış saat 11.00’e göre yüzde 1,17 artarak 85,62 dolara ulaştı. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 81,33 dolardan satıldı.

Petrol fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını sabit tutacağını açıklamasının ardından yaklaşık yüzde 1 oranında arttı. Fed’in açıklamasının ardından doların değer kaybetmesi petrol fiyatlarının yukarı yönlü hareketini destekledi. ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi, dolar cinsinden petrolün diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha ucuz hale gelmesine neden oluyor. Bu da alımların artmasına ve fiyatların yükselmesine neden oluyor.

ABD’de makroekonomik verilerin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından Fed’in politika faizini beklenenden daha uzun süre yüksek seviyelerde tutabileceği endişeleri oluştu.

Öte yandan Avrupa’ya ilişkin açıklanan verilere göre Ekim ayı enflasyonu son iki yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Uzmanlar Avrupa Merkez Bankası’nın yakın zamanda faiz artırımı yapmasını beklemiyor.

İsrail-Filistin çatışmasının yarattığı arz endişesi fiyatlara yansımaya devam ederken, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik hava, deniz ve kara saldırıları 26 gündür devam ediyor.

Çatışmanın dünyanın en büyük petrol üreticilerinin bulunduğu bölgedeki diğer ülkelere sıçraması durumunda küresel petrol arzının olumsuz etkileneceği ve yılın geri kalanında beklenen arz açığının daha da derinleşeceği yönünde endişeler var. yansıtıldı.

Öte yandan Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkedeki ham petrol stoklarının 774 bin varil arttığını açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 1,2 milyon varil artacağı yönündeydi. Ülkede petrol talebinin azaldığına dair bilgiler fiyatlardaki yükselişi sınırladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu