Ukrayna

Batı’dan Ukrayna’ya yeşil ışık: Rusya topraklarını vurabilir

Batı’dan askeri desteği arkasına alan Ukrayna’nın, Rusya’nın derinliklerine saldırılar düzenlemesine yeşil ışık yakıldı.

Yapılan üç ayrı açıklamada, Ukrayna ordusunun, Rusya’ya ait hedefleri imha edebileceği belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz, füzelerin ateşlendiği Rusya içindeki askeri tesislerin vurulmasına izin verilmesi gerektiğini savundu.

Füzelerin ateşlendiği yerlerin vurulmasına destek

Almanya’da konuşan iki lider, “Ukrayna’yı destekliyoruz ve gerilim istemiyoruz, bu değişmedi.” dedi.

Macron ve Scholz, “Füzelerin ateşlendiği askeri bölgeleri, Ukrayna’nın saldırıya uğradığı askeri bölgeleri etkisiz hale getirmelerine izin vermemiz gerektiğini düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

Ancak söz konusu liderler, bu duruma temkinli yaklaşıyor. “Ancak Rusya’daki diğer hedefleri ve Rusya’daki sivil veya diğer askeri bölgeleri vurmalarına izin vermemeliyiz.” dediler.

NATO’dan destek: Rusya’nın derinliklerine saldırıya izin vermeliyiz

Benzer bir açıklamaya, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de imza attı. Economist’e görüşünü paylaşan Stoltenberg, ittifak üyelerinin Ukrayna’nın Batı silahlarıyla Rusya’nın derinliklerine saldırmasına izin vermesi gerektiğini düşünüyor.

Putin: Ateşle oynuyorsunuz

Rusya ise Batı’yı, yeni bir çatışma konusunda uyarıyor. Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya içindeki hedeflere saldırının “ateşle oynamak” olacağının altını çiziyor.

Putin, küresel çatışmanın tetiklenebileceği konusunda Avrupa’ya uyarılar da bulunuyor.

savsathaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu