Ekonomi

Vatandaşlara ‘altın kesin’ uyarısı!

Uzun, kısa ve orta vadede yatırım yapmak isteyen birçok vatandaş parasını altına yatırıyor. Vatandaşlar, takas sırasında neredeyse hiç zarar vermeyen gram altın paketlerine yöneliyordu.

Son dönemde ambalajlı altın yerine kuyumcuların ‘kesilmiş altın’ dedikleri yarı mamul ürünler, fiyatlarının ambalajlı ürünlere göre daha ucuz olması nedeniyle tercih ediliyor.

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, söz konusu kesilen altının üzerinde herhangi bir barkod veya damga bulunmadığını hatırlatarak, bu altının karatının ancak çok nitelikli profesyoneller tarafından ayırt edilebileceğine dikkat çekti.

Özman, kuyumcularda yarı mamul olarak bulunan ve işlenmeden müşterilere satılan kesme altının vatandaşlar tarafından ayırt edilemediğini belirtti.

Özman, “Dekorasyon amacıyla alınan takılar bir yatırım aracı değildir. Bunlar da altın ama orta vadeli yatırımlara para kazandırmıyor. Bankaya para yatırmayı düşünüyorsanız 24 ayar gram altın alınmış olmalı. Son dönemde ‘kesilmiş altın’ olarak adlandırılan altınlar piyasada dolaşıyor. Vatandaşlara bu altınları almamalarını tavsiye ediyorum. Kesilmiş altınlar yarı mamul ürünlerimizdir. 1 kiloluk külçelerden çekilip silindire gerdirilen, makasla kesilen ve imalatçılara çalıştırılmak üzere verilen ürünlerdir. Profesyoneller dışında herhangi birinin bu eserleri satın alması son derece tehlikelidir. Çünkü üzerinde herhangi bir işaret yoktur ve garantisi yoktur. İçinde ne olduğunu ancak satın aldığınız kişi bilir ve değiştirmeye gittiğinizde kuyumcular tereddüt eder. Sıradan altın ile sıradan altın arasında fiyat açısından çok büyük bir fark yoktur. Bu küçük farklar nedeniyle ambalajlı, garantili altından vazgeçilmemeli.”dedi.

 
 

senpazar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu