Ekonomi

Tokyo’da enflasyon Haziran ayında yendeki düşüşün etkisiyle %2’ye ulaştı

Asya piyasaları, yatırımcılar ABD enflasyon verilerine hazırlanırken ve ABD başkanlık tartışmalarının ticaret üzerindeki etkilerini düşünürken, çeyreğin son işlem günü olan Cuma günü temkinli bir tavır sergiliyor. Tokyo enflasyonu, Japon işsizlik oranı ve sanayi üretim rakamları da dahil olmak üzere bir dizi ekonomik verinin açıklanmasıyla birlikte piyasanın dikkati özellikle Tokyo’dan gelecek enflasyon rakamlarına odaklandı.

Tokyo’da Haziran ayı enflasyon oranı Mayıs ayındaki %1,9 seviyesinden %2,0’ye yükselerek ekonomistlerin tahminlerine paralel gerçekleşti. Bu hafif artış, bu hafta dolar karşısında 38 yılın en düşük seviyesine ulaşan yenin önemli ölçüde değer kaybettiği bir ortamda gerçekleşti.

Yendeki düşüşü durdurma baskısıyla karşı karşıya kalan Japonya Merkez Bankası (BOJ), faiz oranlarını yükseltmek ya da tahvil alımlarını azaltmak arasında ikilemde kalarak tüketici harcamalarına ve ekonomik büyümeye zarar verme potansiyeli taşıyor.

BOJ şimdiye kadar yeni desteklemek için herhangi bir müdahalede bulunmadı, ancak piyasa katılımcıları özellikle likiditenin az olduğu işlem saatlerinde herhangi bir hareket belirtisi için tetikte olmaya devam ediyor. Yetkililer mevcut enflasyon oranından memnun olsa da, zayıf yen endişe kaynağı olmaya devam ediyor ve satış baskısının yeniden başlaması halinde müdahale olasılığı bulunuyor.

Japonya’nın sorunlarına ek olarak, Çin para birimi ve borsası da yılın yarısını zayıf bir şekilde kapatıyor; Çin yuanı Perşembe günü yılın en düşük seviyesini gördü ve hisse senetleri bölgesel ve küresel benzerlerinin gerisinde kaldı.

Asya genelinde, yıl ortası ekonomik performansı çeşitlilik gösteriyor. Japonya’nın Nikkei endeksi, büyük ölçüde zayıf yene bağlı olarak önemli kazançlar elde ederken, Japon tahvil getirileri son yılların en yüksek seviyelerinde. Buna karşılık, deflasyon tehdidi Çin tahvil getirilerini tarihi düşük seviyelere çekmiştir. Çoğu Asya para birimi ABD doları karşısında zayıflamış, Endonezya rupiahı ve Hindistan rupisi sırasıyla son yılların ve rekor düşük seviyelerine ulaşmıştır.

Yılın ilk yarısı birleşme ve satın alma (M&A) faaliyetlerinde de düşüşe sahne oldu. Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu’nun (LSEG) verileri, açıklanan işlemlerin değerinin bir önceki yıla göre %25 azalarak 317,5 milyar dolara gerilediğini ve birleşme ve satın alma ücretlerinin son 11 yılın en düşük seviyesine inerek 1,5 milyar dolar olduğunu gösteriyor.

Bu ekonomik zemin, Mayıs ayı Japonya işsizlik rakamları ve son ABD başkanlık tartışmasının sonuçları da dahil olmak üzere ek verilerin açıklanmasıyla piyasaların daha fazla yön araması için zemin hazırlıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-darica.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu