Haber

Stoltenberg, Putin’in kışı Ukrayna’ya karşı silah olarak kullanmaya çalıştığını söyledi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kışı Ukrayna’ya karşı silah olarak kullanmaya çalıştığını belirterek, Ukrayna’nın elektrik şebekesine ve doğal gaz altyapısına saldırmayı sürdürmesini beklediğini söyledi.

Stoltenberg, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile 29-30 Kasım 2022’de Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenecek NATO Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri bakanlarının Ukrayna’yı desteklemek için muhtemel yolları masaya yatıracaklarını aktaran Stoltenberg, “Putin’in yenmesine müsaade veremeyiz. Bu, hedeflere güç kullanarak erişilebileceği bildirisini verir.” diye konuştu.

Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’nın elektrik şebekesine, doğal gaz ve temel hizmetlere ilişkin altyapısına saldırmayı sürdürmesinin muhtemel olduğunu ifade ederek, “Kışa girdiğimizde bunu yapması, Lider Putin’in şu anda kışı Ukrayna’ya karşı bir savaş silahı olarak kullanmaya çalıştığını gösteriyor.” değerlendirmesini yaptı.

NATO Genel Sekreteri, dışişleri bakanlarının iki günlük toplantıda Rusya’nın baskısı altındaki Bosna Hersek, Gürcistan ve Moldova’ya yapılacak yardımları da görüşeceğini bildirdi.

“Somut planlara gereksinim var”

Cumhurbaşkanı Iohannis de ülkesinin NATO’nun toplu savunmasına önemli katkılarda bulunmaya devam edeceğinin altını çizdi.

NATO ve müttefik ülkelerin Romanya’da önemli kuvvetler konuşlandırdığını belirten Iohannis, Romanya’nın şu anda yaklaşık 5 bin müttefik askere ev sahipliği yaptığını ifade etti.

Bir gazetecinin sorusu üzerine Iohannis, “Yüksek sayıda müttefik birliğe muhtaçlık var fakat bu da kâfi değil. Sağlam bir caydırıcılık ve savunmayı sağlayabilmek için ekipmana, daha doğrusu evvelden pozisyonlandırılmış ekipmana muhtaçlık var.” dedi.

Madrid Zirvesi’nde alınan kararları “oldukça genel” olarak niteleyen Iohannis, “Bir atak durumunda hangi birliklerin gönderileceğinin çok net bilinmesi gerek. Somut planlara gereksinim var. Bu tıp kararları son ana bırakamayız.” formunda konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu