Teknoloji

Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun geleceğiyle ilgili kararını verdi

NASA, Rusya’nın 2028 yılına kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) kalmayı resmen kabul ettiğini duyurdu.

Roskosmos’un Genel Müdürü Yuri Borisov Daha önceki açıklamasında ülkenin kendi uzay istasyonunu inşa etmeye odaklanmak için 2024’ten sonra ISS’den çekileceğini söylemiş ancak net bir tarih paylaşılmamıştı. Yeni açıklama, Rusya’nın 2028’e kadarresmi olarak ISS’de kalacağını belirtir.

ABD, Japonya, Kanada ve ESA’ya (Avrupa Uzay Ajansı) katılan ülkeler, ISS’yi 2030 yılına kadar çalışır durumda tutma sözü verdiler. Rusya’nın 2028 yılına kadar ISS’de kalacak olması elbette haberlerin ve olayların uygun olduğunu gösteriyor. ISS için tatlandırılmıştır. Çünkü son dönemde Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle ABD ve diğer ülkelerle yaşanan gerginlik uzaydaki çalışmalara yansıdı. Ukrayna’nın işgali sonrası ABD ve diğer ülkelerin Rusya’ya yaptırım uygulamalarının ardından Roscosmos’un eski yöneticisi Dmitry Rogozinbatılı meslektaşlarıyla çalışmayı bırakmakla tehdit etti.

Roscosmos artık ISS ortaklarıyla iş birliğini sürdürmeyi kabul etmiş olsa da, Ukrayna’nın işgali başlamadan önce Rusya ile ABD arasında yükselmeye başlayan gerilim, NASA’yı Rusya’nın uzay istasyonundan çıkma ihtimaline karşı hazırlık yapmaya sevk etti. NASA ve Beyaz Saray’ın, Rusya’nın aniden ayrılması durumunda astronotları istasyondan çekmeyi ve ISS’yi Rus iticileri yörüngede tutmadan çalışır durumda tutmayı planladıkları bildiriliyor.

Sonuç olarak Rusya, 2028 yılına kadar ISS’de kalacak, ancak NASA şimdiden onun yerini almak için hazırlıklara başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu