Teknoloji

Renault Türkiye CEO’sundan ÖTV Düzenlemesi Açıklaması

Türkiye’de otomobil sahibi olmak gerçekten zor. Giderek artan döviz kuru ve enflasyonla birleşen sıfır araba kıtlığı, vatandaşların umutlarını söndürdü. Durumun farkında olan hükümetten konuyla ilgili bir hamle geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, bir süre önce konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve ÖTV’de matrah düzenlemesine gidileceğini duyurdu. Yani sıfır arabaların girdikleri ÖTV dilimi alt kademeye düşecek, böylece fiyatlarda geri çekilme yaşanacaktı.

Ancak bu düzenleme daha gerçekleşmeden, Türkiye’de satış yapan otomobil markaları harekete geçti. Fiyat listelerinde güncellemeye giden markalar, kasım ayında iki kez zam yapmış oldular. Tüm bu olaylar yaşanırken hükümet kanadından yeni bir açıklama geldi. Bu açıklamaya göre ÖTV düzenlemesi, 1 Aralık 2022 itibarıyla yürürlükte olacaktı.

Renault Türkiye CEO’su isyan etti: Pek beğenilen olmadı!

Yapılan açıklamalar, aslında pek de şaşırtmayan bir sonucu ortaya koydu. Düzenlemeyi duyan vatandaş, 1 Aralık tarihini beklemeye başladı. Çünkü bu düzenleme sonrasında genel kanı, araç fiyatların düşeceği istikametindeydi. Hal bu türlü olunca da araba pazarındaki tüm işler durdu. Hususla ilgili açıklamalarda bulunan son isimse Renault Türkiye CEO’su Hakan Doğu oldu. Bloomberg HT’de konuşan Doğu, düzenlemenin hakikat olduğunu lakin tarih verilmesi sonucunda işlerin durma noktasına geldiğini, bunun da pek güzel olmadığını söyledi.

Hakan Doğu’nun bahisle ilgili açıklaması şu halde:

Bu işin çabucak yapılmayıp, 1 Aralık’a kadar beklenmesi pek güzel olmadı. Zira bütün kesim durmuş durumda. Kimse ne birinci ne de ikinci elde otomobil alıp satıyor. Düzenleme olumlu bir hareket, Türkiye’de araba üzerinde vergiler çok yüksek bunların kademeli olarak düşürülmesi gerekir. Ülkemizde bin şahsa 160 otomobil düşüyor bunun da 40 tanesi 20 yaş üzerinde. Nüfusumuzun yarısının 30 yaş altında olduğunu düşünürsek, Türkiye’de araba bir ihtiyaç. Bu kaideler altında halkımız arabaya erişimde ıstırap çekiyor.

Peki ÖTV düzenlemesi sonrası sıfır otomobil fiyatları nasıl değişir diyorsanız:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu