Ekonomi

Nassim Taleb, artan ABD borcunun ‘yıkıcı bir döngüye’ yol açabileceği konusunda uyardı – Bloomberg

Siyah Kuğular üzerine çalışmalarıyla tanınan yazar Nassim Nicholas Taleb, ABD’nin, toparlanma olmadan aşağıya doğru bir sarmala benzer şekilde feci sonuçlara yol açabilecek tehlikeli bir artan borç döngüsüne yakalandığı yönündeki endişelerini dile getirdi. Durumu düzeltmek için olağanüstü bir olay gerekeceğini belirtti.

Bloomberg’e göre Taleb, danışmanlık yaptığı hedge fonu Universa Investments için yakın zamanda yaptığı bir konuşmada bu konuları ele aldı.

Konuşması sırasında Taleb, ABD’nin artan borcunu öngörülebilir ve olası bir risk olarak tanımladı ve bunu Siyah Kuğu olayının öngörülemeyen ve şaşırtıcı doğasıyla karşılaştırdı. Finansal piyasalar üzerindeki potansiyel etkileri hakkında detay vermeyen Taleb, ABD borcu ve ekonominin geçmişe göre çalkantılara daha açık olması gibi öngörülebilir risklerin endişe verici olduğunu ifade etti.

Taleb, ABD Kongresi’nin borç tavanını sürekli yükseltmesi ve acil sonuçlardan kaçınmak için taviz vermesi konusunun altını çizerek, bunun siyasi sistem içinde borç döngüsünün kötüleşmesine yol açabilecek hatalı bir yaklaşım olduğuna inandığını belirtti.

Ayrıca günümüzün küresel olarak birbirine bağlı dünyasında, bir alandaki sorunların küresel düzeyde zincirleme bir etki yaratabildiğini de belirtti.

ABD’deki borç sorununun olası sonuçları sorulduğunda Taleb’in, mevcut gidişatın değişmesi için bir dış müdahalenin ya da inanılmaz derecede beklenmedik bir olayın gerekli olabileceğini öne sürmesi, Batı ülkelerindeki siyasi sistemlere ilişkin kendisini karamsar bir bakış açısına sürükledi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen şartlar ve koşullarımıza bakın.

suloglu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu