Ekonomi

Muğla’da Erken Patates Hasadı

Elverişli iklimi ve verimli toprakları ile birçok ürünün yetiştirildiği Muğla’da erkenci patates, verimi ve fiyatıyla üreticilerini sevindirdi.

Datça ilçesinde 2 bin dekarlık alanda hasadı yapılan erkenci patatesin son hasadı gerçekleştirildi.

İlçede tarım işçileri tarafından özenle toplanan patatesler selelere götürüldü.

İşçiler tarafından sandıklanarak kamyonlara yüklenen patatesler, manav ve pazar tezgahlarında yerini almak üzere pazarlara gönderildi.

Dekara yaklaşık 4 ton eser elde eden üreticiler bu yılki verim ve fiyatlardan memnun.

Patates üreticisi Mehmet Eren, 10 yıldır erkenci patates yetiştirdiğini belirterek, ilçede artık birinci yıl patateslerin son hasadının yapıldığını söyledi.

Eren, patatesin bu yıl kaliteli ve verimli olduğunu belirterek, “Bugün son hasadı yapıyoruz. 300 dönüm ektik. Bu yıl yağışlar önceki yıllara göre kışın daha azdı. , patates strese girdi ve verim kaybı oldu. Bu yıl yağışlar az olduğu için çok iyi geçti. Verim ve kaliteyi yakaladık.” söz konusu.

Datça patatesinde gübre dışında hiçbir kimyasal madde kullanılmadığına dikkat çeken Eren, Datça patatesinin bu nedenle çok kaliteli olduğunu kaydetti.

Geçmiş yıllarda patateste ortalama 2-3 ton verim aldıklarını anlatan Eren, “Bu yıl dekarda 5 ton civarında verim elde ettik. İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Uşak’a patates gönderiyoruz. ve Antalya’dır.” dedi.

Üreticilerden Galip İzgi, Datça’da ilk kez birinci sezon patates ürettiğini ve bu yıl elde ettiği verim ve fiyattan çok memnun olduğunu söyledi.

İzgi, bölgede erkenci patates üretimine önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu