Haber

Karadeniz’de Yayılıyor: Balıklarda VHS tehlikesi!

Haber: AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Emrah Karayel başkanlığında toplanan TBMM Su Ürünleri ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonu’nda balıkçıların sorunları tartışıldı.

Su Ürünleri Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Coşkun, VHS virüsünün Türkiye’de de görülmeye başladığını ve özellikle Karadeniz’de balık ölümlerine yol açtığını söyledi.

Coşkun, “VHS dediğimiz bir hastalık ülkemizin başına bela olmaya başladı. Bu hastalık ülkemiz sularında olduğu için hızla yayılıyor, çok tehlikeli bir hastalık. Balıkları öldürdüğü ve ihbarı zorunlu bir hastalık olduğu için Gıda Genel Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığımızın denetiminin buna bir çözüm bulması gerekiyor, “İster aşı, ister ilaç, ister acilen gelsin, üreticilerin önünü açması gerekiyor.”söz konusu.

“BALIK ÖLÜMLERİ ARTTI”
Coşkun, son dönemde balık ölümleri ve yavru ölümlerinin arttığını belirtti.

“Bunun nedeninin VHS olduğu söyleniyor.” Coşkun şunları söyledi ve şöyle devam etti:

“ACİL ÖNLEMLER ALINMASI GEREKİYOR”
Komitede konuşan CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, söz konusu hastalığın çoğunlukla Fransa’dan gelen yavru köpeklerde görüldüğünü, Türkiye’de bu hastalığı Fransız yavruların yaymış olabileceğini belirtti.

Kara Deniz, “Bu, teşhis konulduğu anda tesislerin kapatılmasını gerektiren bir hastalık. O yüzden kimse bu teşhisi koymak istemiyor. Dünyada bunun aşısı var elbette ama teşhisin de olması gerekiyor.” Bu tanı söz konusu olduğunda acil durum koduyla birlikte getirmeyin.” “Bir durum var. Rastgele bir girişim yok. Bir tesisin kapatılması yüklenici firmaya ciddi maliyetler getirdiği için belki de bu konuda bir çalışma yapılması ve Bakanlığın acil önlem alması gerekiyor.”söz konusu.

“İNSANLAR ÜZERİNDE HİÇBİR ETKİSİ YOK”
Gazi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Göktuğ Gül, söz konusu virüsün balıklarda gözlerde daha fazla renk yoğunlaşması ve şişme şeklinde kendini gösterdiğini söyledi.

Gül şöyle devam etti:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu