Haber

Kadınlara en çok yakınları şiddet gösteriyor

ADANA (İGFA) – Adana Büyükşehir Belediyesi, 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Uğraş Günü kapsamında, 10 Aralık 2021 tarihine kadar çeşitli etkinlikler ve eğitimler gerçekleştirerek, bahisle ilgili farkındalık yaratıp, kamuoyunu bilgilendirerek, şiddetin azaltılması gayesiyle çeşitli çalışmalar gerçekleştirecek.

Etkinlikler kapsamında Adana Büyükşehir Belediyesi Taş Bina önünde, Büyükşehir Belediyesi bayan çalışanların ve bayan bürokratların katıldığı basın açıklaması yapıldı. Adana Büyükşehir Belediyesi Bayan ve Aile Hizmetleri Daire Lideri Ayten Dolançay’ın okuduğu basın açıklamasında, bayana şiddetin tarifini yapıldı ve şiddetle gayretin tarihçesinden bahsedildi.

Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar’ın, kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalara büyük kıymet verdiğini kaydeden Dolançay, basın açıklamasında şu bilgilere yer verdi: “Kadına karşı şiddet, cinsiyete dayanan, ona ziyan veren, fizikî, cinsel, ruhsal hasarla sonuçlanma mümkünlüğü bulunan, toplumsal ve özel hayatta baskı uygulanarak özgürlüklerin kısıtlanmasına neden olan her türlü davranıştır. Bayanın insan hakları ihlallerindendir.

Bu bağlamda her yıl 25 Kasım’da Bayana Yönelik Şiddete Karşı Milletlerarası Uğraş Günü ile ilgili farkındalık yaratmak için çalışmalar yapılmaktadır. 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde trajik bir halde hayatlarını kaybeden Mirabel Kardeşlerin anısına Birleşmiş Milletler (BM) Genel Konseyi, 1999 yılında 25 Kasım gününü Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Çaba Günü olarak ilan etmiştir.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu datalarına nazaran 2022 yılı ocak ayından bugüne kadar ülkemizde 346 bayan, yaşadığımız kentte ise 11 bayan erkekler tarafından öldürülmüştür. Bayana yönelik şiddetin önlenmesi için; öncelikle kanunların uygulanması ve bayanların kazanımlarının garanti altına alınması gerekir.

Kadına karşı şiddeti bir insan hakkı ihlali ve ayrımcılık tipi olarak tanımlayan İstanbul Mukavelesi; şiddetin önlenmesi, faal soruşturma yürütülmesi, takviye ve müdafaa sistemleri sağlanması ve bayana yönelik şiddetle uğraş konusunda en kapsamlı İnsan Hakları Kontratıdır. Toplumsal cinsiyet eşitliğini hem maddelerde hem de toplumsal ömürde sağlanmasını ve bayanın güçlendirilmesini temel alan İstanbul Sözleşmesi’nin yürüklükten kaldırılması ile bayanlar bu haklardan yoksun bırakılmıştır. Bizler bayanları koruyan bu mukavelenin yanında olduğumuzu bir defa daha tekrar ediyoruz.

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında; Adana Büyükşehir Belediyesi Bayan ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı olarak, şiddete maruz kalan ya da kalma ihtimali bulunan toplumsal takviye, ekonomik dayanak talebi olan ve bize müracaat yapan bayanlara danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Ayrıyeten tüm aile bireylerinin gerekli hizmetleri almaları için ilgili kurumlara yönlendirmeleri yapılmaktadır. 2022 Ocak ayından bugüne kadar bizlere 9’u erkek, 107’si bayan, 2’si çocuk olmak üzere toplam 118 kişi müracaatta bulunmuştur. 57 bayan ve 2 çocuk şiddete maruz kalan ya da kalma ihtimali bulunarak müracaatları alınmıştır. Bu bayanların 29’u eşi, 12’si evvelden evli olduğu erkek, 2’si babası, öbür bayanlar ise oğlu, damadı, erkek kardeşleri tarafından şiddete maruz kalmıştır.

Bu da demek oluyor ki bayanlar en çok kendi yakınları tarafından şiddete maruz kalıyorlar. Müracaat yapan 12 bayan iki yahut daha fazla kişi tarafından, 12 bayan boşanma evresinde iken şiddete maruz kalmıştır. Bayanlar en çok fizikî şiddete maruz kaldığını söylerken; ruhsal, ekonomik ve öbür şiddet çeşitlerine de maruz kaldıklarını belirtmişlerdir.

Adana Büyükşehir Belediyesi olarak bayana y

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu