Ekonomi

Japon sigortacılar 3,1 milyar dolarlık Honda hissesi satmaya hazırlanıyor

Japon otomotiv ve finans sektörlerinde önemli bir hamle olarak, dört büyük mal ve kaza sigortacısı, diğer finansal kuruluşlarla birlikte Honda Motor Co. şirketindeki yaklaşık 500 milyar yen (3,1 milyar dolar) değerindeki hisselerini satmaya hazırlanıyor. Bu karar, Japonya’da çapraz hissedarlık uygulamalarının çözülmesine yönelik daha geniş bir eğilimin parçası.

Bu elden çıkarmaya dahil olan şirketler arasında Tokio Marine Holdings, Sompo Holdings ve MS&AD Insurance Group’un iki iştiraki yer alıyor. Bu sigortacılar tarafından Honda hisselerinin toplu satışı, otomobil üreticisinin mevcut hisse fiyatına dayanmaktadır. Bu bilgileri açıklayan kişilerin kimlikleri gizli tutulmuş olsa da, görüşleri araç üreticisindeki hisseleri azaltmaya yönelik ortak bir çabaya işaret ediyor.

Honda Motor Co. mevcut mali yıl içerisinde 300 milyar yene kadar hissesini geri satın alma niyetini açıklayarak bu satışın etkisini hafifletmek için adımlar attı. Otomobil üreticisi, sigortacıların satış planları hakkında resmi olarak yorum yapmazken, satışa ilişkin bilgilerin şirket tarafından resmi olarak açıklanmadığını kabul etti.

Tokio Marine ve MS&AD Insurance Group temsilcileri konuyla ilgili yorum yapmamayı tercih ederken, Sompo Holdings de yaklaşan hisse satışıyla ilgili sorulara yanıt vermedi.

Honda’da hisse satışı hamlesi, Japon yeninin dolar karşısında 161.5900 yen seviyesinde olduğu bir döneme denk geliyor ve bu büyük sigortacılar ile Japonya’nın önde gelen otomotiv şirketlerinden biri arasındaki piyasa dinamiklerinde kayda değer bir değişime işaret ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

arapgir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu