Haber

Hakan Fidan kimdir?

Hakan Fidan 1968 yılında Ankara’da doğdu. 1986 yılında astsubay olarak mezun oldu ve 2001 yılına kadar 15 yıl Türk Silahlı Kuvvetlerinde muhabere istihbarat astsubay olarak görev yaptı. Kara Harp Okulu’ndan sonra aynı zamanda mezun oldu. Dil Okulu’ndan.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Almanya’daki NATO Çevik Kuvvet Karargahında üç yıl süreyle görevlendirildi. Bu görevi sırasında Almanya’da bulunan ABD merkezli University of Maryland’den mezun oldu. University College of Maryland’den Yönetim ve Siyaset Bilimi alanında lisans derecesine sahiptir.

2000 yılında OYAK Genel Kurul üyeliğine seçildi. Mecburi hizmeti sona erdiğinde 2001 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılarak Bilkent Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans ve doktora derecelerini tamamladı.

Hakan Fidan’ın yüksek lisans tezi “Dış Politikada İstihbaratın Rolü”, doktora tezi ise “Bilgi Çağında Diplomasi: Uluslararası Anlaşmaların Doğrulanmasında Bilişim Teknolojilerinin Rolü” konuludur. Aynı zamanda 2001-2003 yılları arasında Ankara’daki Avustralya Büyükelçiliği’nde siyasi ve ekonomik danışman olarak göreve başladı.

2003 yılında Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na (TİKA) atandı. 2007 yılına kadar bu görevi sürdürdü. TİKA Başkanlığı döneminde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olan Abdullah Gül ile yakın çalıştı. 14 Kasım 2007’de Başbakanlık Dış Politika ve Uluslararası Güvenlikten Sorumlu Müsteşar Yardımcılığına atandı.

Dönemin Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na bölgesel temaslarda eşlik etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın birçok yurt dışı gezilerine ve yabancı devlet adamlarıyla görüşmelerine katıldı.

Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasının ardından bir dönem Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği görevine geçildi.

Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevini yürütürken, Kasım 2008’de Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu üyesi oldu; Akademik çalışmalarına Viyana’da Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Cenevre’de Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Enstitüsü ve Londra’da Doğrulama Teknolojileri Araştırma Merkezi’nde devam etti.

8 Mart 2008 tarihinde Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliğine atandı. Şubat 2011’de bu görevinden ayrıldı. Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde akademisyen olarak çalıştı.

Hakan Fidan, 17 Nisan 2009 tarihinde MİT Müsteşar Yardımcılığı görevine atandı. 15 Haziran 2005 tarihinden itibaren MİT Müsteşarlığı görevinde bulunan Emre Taner’in yerine, 25 Mayıs 2010 tarihinde MİT Müsteşarlığı görevine Hakan Fidan getirildi. Emre Taner yaş haddinden emekli olurken, Hakan Fidan 42 yaşında en genç müsteşar oldu.

Kuruluşundan 1992 yılına kadar MİT Müsteşarlığına korgeneral rütbeli subaylar atanmıştır. MİT Müsteşarlığına getirilen Sönmez Köksal’ın ardından örgütün dışardan başına geçecek ikinci isim Hakan Fidan oldu.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak genel seçimlerde milletvekili adayı olmak üzere 6 Ocak 2015 tarihinde Müsteşarlık görevinden istifa etti. Yerine İsmail Hakkı Musa vekaleten atandı. 9 Mart 2015’te AK Parti’ye yaptığı 25. Dönem Milletvekili adaylığı başvurusunu geri çekerek MİT’teki görevine geri döndü. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu