Haber

‘Firar şüphesi var’ denilen gazeteci haftada iki gün karakoldaydı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında dün sabah saatlerinde gözaltına alınan gazetecilerden Fırat Can Arslan, öğleden sonra hakim karşısına çıktı. Mahkeme, ‘kaçma şüphesi’ bulunduğunu ve adli kontrolün yetersiz kalacağını öne sürerek Arslan’ın tutuklanmasına karar verdi.

Diken’den Canan Coşkun’un haberine göre Arslan, geçtiğimiz Haziran ayında Kırşehir’de başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı ​​ve haftanın iki günü emniyette imza şartıyla serbest bırakıldı.

NE OLDU?

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında Mezopotamya Ajansı muhabirleri Delal Akyüz İzmir’de, Fırat Can Arslan ve T24 editörü Sibel Yukler, Bianet editörü Evrim Kepenek’in İstanbul’daki konutlarında gözaltına alındı. Konuşması için çağrılan gazeteci Evrim Deniz, gittiği polis merkezinde gözaltına alındı.

Gerekçe, Arslan’ın, Diyarbakır’da gazetecilerin yargılandığı davaya Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararıyla katılan savcı ve eşinin görev yeri değişikliğine ilişkin tweet’i oldu. Diğer gazeteciler de bu tweet’i paylaştığı için gözaltına alındı.

Evrim Deniz, Sibel Yüksel ve Delal Akyüz gün içinde serbest bırakıldı. Evrim Kepenek’in işlemleri ertesi güne ertelendi. Fırat Can Arslan tutuklandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu