Haber

Erdoğan’dan ‘bedava’ doğal gaz açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak’ın Filyos ilçesinde düzenlenen “Karadeniz Gazını Devreye Alma Töreni”nde konuştu. Erdoğan konuşmasında daha önce “müjde” olarak açıkladığı açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatandaşlarımızın mutfaklarında kullandıkları doğalgazı ve sıcak su tüketimini bir yıl süreyle ücretsiz olarak sağlıyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mutfak ve sıcak su tüketimi için gerekli olan doğalgazın maliyeti 1000 TL’ye denk geliyor. Ayda ortalama 25 metreküp, bir yıl boyunca faturalardan düşülecek.” Erdoğan, “Bu aynı zamanda önümüzdeki dönemin yaz olduğu düşünüldüğünde birçok ailenin doğal gaz faturalarını zor ödeyeceği anlamına geliyor” ifadelerine de yer verdi.

“Konutlara bir ay ücretsiz”

“Türkiye genelindeki konutların doğalgaz tüketimini bir ay boyunca ücretlendirmeyeceğiz. Yani bir ay boyunca mutfak ve sıcak suyun yanı sıra ısıtma dahil tüm doğalgaz tüketimini ücretsiz hale getireceğiz. ,” dedi Erdoğan.

Karadeniz’de doğalgazın bulunmasından 32 ay sonra devreye alındığını belirten Erdoğan, “Sakarya Sahası’ndan ilk etapta günde 10 milyon metreküp, 40 milyon metreküp gaz çıkaracağız. Gelecekte de açacağımız yeni kuyularla günde bir kez.” Erdoğan, “Tam kapasiteye ulaştığımızda ülkemizin yıllık ihtiyacının yaklaşık yüzde 30’unu buradan karşılayabileceğiz” şeklinde devam etti.

DW/JD, Birleşik Krallık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu