Haber

Ekvador’da bir hastanenin kontrolünü ele geçirmeye çalışan 68 çete üyesi gözaltına alındı

Ekvador’da bir hastanenin kontrolünü ele geçirmeye çalışan 68 çete üyesi polis tarafından yarı çıplak gözaltına alındı.

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da şiddet olayları artmaya devam ediyor. Polisten yapılan açıklamada, Guayas eyaletinin Yaguachi kasabasında bir hastaneye baskın düzenleyerek kontrolü ele geçirmeye çalışan 68 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Yarı çıplak yere yatırılan şahıslar, ters kelepçelerle otobüse bindirilerek polis merkezine götürüldü. Operasyonda çok sayıda silah ve uyuşturucu ele geçirildiği bildirildi.

Polis açıklamasında, saldırganların hastanede tedavi gören bir çete üyesini almak için baskın düzenlemiş olabileceği ve soruşturmanın devam ettiği belirtildi. Polis, operasyon kapsamında çete üyelerinin komuta merkezine dönüştürdüğü “rehabilitasyon merkezine” de baskın düzenlediğini duyurdu.

Ekvador’da yetkililer, çetelerin gizlice işlettiği yüzlerce sağlık merkezinin kapatıldığını duyurdu.

Çeteler ülkeyi kaosa sürükledi

Ekvador’da, 8 Ocak’ta Los Choneros çetesinin lideri “Fito” lakaplı Jose Adolfo Macias’ın Villamar hapishanesinden kaçmasının ardından Devlet Lideri Daniel Noboa, 60 gün süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan ederek, buna karşı savaş başlattı. çeteler. Çete üyeleri sokaklara döküldü, sivilleri ve güvenlik güçlerini öldürmekle tehdit etti, onlarca polis memurunu ve gardiyanı rehin aldı. Guayaquil’deki çete saldırılarında 8 kişi hayatını kaybederken, Nobol kasabasında 2 güvenlik görevlisi öldürüldü.

Yerel kaynaklara göre 17 milyon nüfusa sahip Ekvador’da 20 binin üzerinde üyesi olan 20’ye yakın suç örgütü bulunuyor. – ÇIKIŞ

eyyubiyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu