Haber

Bergama’da tarihi tören

Peştemal kuşandılar, Parşömen ustalığına yükseldiler

Tarihin nefes aldığı, UNESCO Dünya Mirası kadim kent Bergama, bir Ahilik Geleneği olan Peştemal Kuşanma Töreni’ne konut sahipliği yaptı. Merasimde konuşan Belediye Lideri Hakan Koştu, “Tarihi değerlerimiz yanında somut olmayan kültürel miraslarımızı ve geleneklerimizi de gelecek kuşaklara aktarıyor olmanın sevincini yaşıyoruz” dedi.

Bergama Belediyesi tarafından restore edilen eski Çırçır Fabrikası ve Tabakhane binalarında düzenlenen merasime Belediye Lideri Hakan Koştu, Bergama İlçe Kaymakamı Avni Oral, İzmir Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta protokol üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

#UNESCO’nun kuruluşunun 77. ve Dünya Kültürel ve Doğal Mirası’nın Korunması’na Dair Sözleşme’nin imzalanmasının 50. yıl dönümünde Bergama değerli bir merasime konut sahipliği yaptı. Bergama’nın somut olmayan kültürel mirası Parşömen’in gelecek nesillere aktarılması hedefiyle düzenlenen ve bir Ahilik Geleneği olan Peştemal Kuşanma Merasimi tarihi Üç Kemer Köprüsü yanı başında Antik Selinos Kanalı’nın yamacında bulunan Tabakhane Binası’nda yapıldı.

Bergama Belediyesi konut sahipliğinde İzmir Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü, UNESCO Bergama Alan Başkanlığı, Bergama Kültür ve Sanat Vakfı (BERKSAV) işbirliğinde düzenlenen merasimde geçmişten günümüze Bergama kağıdı tarihi bedel Parşömen’in binlerce yıllık serüveni bir defa daha lisana getirildi.

Oğlak derisinin işlenmesi ile yapılan Parşömen’in yıllar sonra tekrar Bergama’da gün yüzüne çıkmasında emeği olan BERKSAV eski Lideri Macit Gönlügür, yapılan çalışmaları büyük bir heyecan ile anlattı. Bergama Belediyesi eski liderlerinden Raşit Ürper ile birlikte Parşömen’in tekrardan eski ününe kavuşması için o devirde verdikleri büyük uğraş ve tanıtım faaliyetlerine işaret etti. BERKSAV’ın evvelki devir liderlerinden Macit Gönlügür, Parşömen’in üzerindeki tozun tekrardan silinmesinin temellerinin 2004-2009 yılları ortasında atıldığını söz etti.

BAŞKAN KOŞTU; “PARŞÖMEN’İMİZE VE GELENEKLERİMİZE SIKI SIKIYA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM”

Bir Ahilik Geleneği olan Peştemal Kuşanma Merasimi ile geleneklere sıkı sıkıya sahip çıkan bir Bergama’nın var olduğuna konuşmasında dikkat çeken Belediye Lideri Hakan Koştu, “Geleneklerimiz bugüne kadar bizlere nasıl aktarıldıysa, bizlerde gelecek nesillerimize titizlikle aktarmaya devam edeceğiz. Her bir geleneğimiz ve tarihi değerlerimiz gibi Bergama’mızdan tüm dünyaya armağan Parşömen’e de sahip çıkmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar Parşömen’in yapımının devam etmesinden, tanıtımının yapılmasına kadar emek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

BAŞ USTA, YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ İSMAİL ARAÇ, 2 PARŞÖMEN USTASI’NA EL VERDİ

Belediye Lideri Hakan Koştu, İlçe Kaymakamı Avni Oral, İzmir Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, UNESCO Bergama Alan Lideri Dr. Emre Ataberk ve BERKSAV eski Liderlerinden Macit Gönlügür’ün konuşmaları, ilçe müftüsü Mehmet Cesur’un yaptırdığı dua akabinde Peştemal Kuşanma Merasimi gerçekleştirildi.

Davetlilerin izlediği merasimde; eğitimlerini tamamlayan, çıraklık ve kalfalık devirlerini geçiren Meltem Üçüncü Demirel ve eşi Mustafa Sinan Demirel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konut sahipliğinde Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ödül alan Yaşayan İnsan Hazinesi Parşömen baş ustası İsmail Araç’ın eli ile peştemal kuşandılar ve Parşömen ustalığına yükseldiler.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu