Haber

Başkan Yılmaz: “Tarih bilgisi olmayan toplumlar nereye gideceğini bilmiyor”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluşunun 40’ıncı yıl dönümü dolayısıyla başkent Lefkoşa’da bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Milli Meslek Müzesi’nin açılışına katıldı. Yılmaz, “Tarih bilgisi olmayan toplumlar nereye gideceklerini bilemezler.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, KKTC’nin kuruluşunun 40’ıncı yıl dönümü dolayısıyla temaslarını bulunduğu başkent Lefkoşa’da sürdürüyor. Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Milli Mücadele Müzesi’nin açılışını yapan Yılmaz, konuşmasında, “Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Milli Mücadele Müzesi’nin hayırlı olmasını diliyorum. Kuzey Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 40’ıncı yıl dönümünde” dedi. Kıbrıs, müzenin Kuzey Kıbrıs’a getirilmesi son derece anlamlıdır.Kıbrıs’taki köklü Türk tarihinin korunmasına ve aktarılmasına öncülük eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’ye ve KKTC tarafında başta Cumhurbaşkanı Ersin Tatar olmak üzere tüm yetkililere ve müze inşaatına destek verenlere, “Bunu üstlenen Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’e teşekkür ediyoruz. Niyet iyiyse sonuç da iyidir. Gurur verici bir çalışmadır” dedi.

“Tarih bilgisinden yoksun toplumlar nereye gideceklerini bilmiyorlar”

Tarihin sadece bir milletin hafızası değil, geleceğine ışık tutan, ilham veren, yol gösteren kayıtlar olduğunu belirten Başkan Yardımcısı Yılmaz, “Tarih bilgisinden yoksun toplumlar nereye gideceklerini bilemezler. Tarih dediğimiz bir olgu var. bilinciyle gelecek nesillere aktarmak öncelikli görevlerimizden biridir. Bu bağlamda Kıbrıs’ın “Türk tarihinin bugüne ışık tutacak şekilde tartışılması, bu alanda çalışmaların teşvik edilmesi ve tarih öğretiminin geliştirilmesi Türk toplumu için son derece değerlidir.” Kıbrıs halkı” dedi.

“Tarihin kökeni insandır ve bu anıyı geleceğe ancak insan taşıyabilir.”

KKTC’yi izole etmeye çalışan çeşitli uluslararası güçlerin bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “Ne kadar izole etmeye çalışsalar da kapılar bitmeyecek, yeni kapılar açarak onları geliştireceğiz. Buradaki müzenin kapıları kapatmaya çalışanlara güzel bir örnek. Tarihin mayası insandır ve bu hafızayı ancak insan yaratabilir.” Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Milli Mücadele Müzesi gibi mekânlarda deneyimler bugün de yaşatılıyor. Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Milli Mücadele Müzesi, Osmanlı döneminden 1974 Barış Harekatı’na ve KKTC’nin kuruluşuna kadar Kıbrıs Türk tarihinin izlerini sürüyor. “Bunu ziyaretçilere aktarmak değerli. Müze, tarihi ziyaretçilere en çarpıcı haliyle aktarmak ve tarihin içinde olduklarını hissettirmek için tasarlandı” dedi.

Müzenin turistler ve ziyaretçiler için son derece önemli bir yer olacağını belirten Yılmaz, “Müze, bir yandan uluslararası ziyaretçilere Kıbrıs Türk halkının haklı çabalarını anlatacak, diğer yandan da ülkemizi hatırlatacak. Çocuklar ve gençler bu vatanın hangi şartlarda, hangi emeklerle kurulduğunu KKTC Cumhurbaşkanlığı ve ilgili kurumlara ve ülkemize Etimesgut “Müzenin yeniden inşa edilerek hizmete açılmasında emeği geçen Belediyesine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bir kez daha Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum” dedi. – LEFKOŞA

pinarbasi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu