Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası’ndan enflasyon açıklaması

Lagarde, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nin Parasal Diyalog başlıklı oturumunda konuştu.

Avro Bölgesi’nde ekonomik aktivitenin 2023’te zayıf kaldığını ve reel büyümenin son çeyrekte sakinleştiğini hatırlatan Lagarde, aktivitedeki zayıflığın inşaat, üretim ve hizmetlerden çeşitli sektörlere yayıldığını ancak ileriye dönük bazı göstergelerin toparlanmaya işaret ettiğini belirtti. bu yıl.

Ocak ayında enflasyonun yüzde 2,8’e gerilediğini hatırlatan Lagarde, çekirdek enflasyonun giderek gerilediğini ifade etti.

Ücret artışlarının güçlü seyrini sürdürdüğünü anlatan Lagarde, bunun bir yansıması olarak fiyatların önümüzdeki çeyreklerde enflasyon dinamikleri üzerinde giderek daha önemli bir faktör haline gelmesini beklediklerini söyledi.

Lagarde, son bilgilerin genel olarak enflasyondaki düşüşü doğruladığını, geçmişte yaşanan yukarı yönlü şokların etkisinin azaldığını, sıkı finansman koşullarının enflasyonu düşürmeye yardımcı olması nedeniyle enflasyonun 2024’te kademeli olarak daha da düşmesini beklediklerini vurguladı.

ECB’nin Aralık ayındaki toplantısında ana politika faiz oranlarında değişiklik yapmadığını hatırlatan Lagarde, “Mevcut faiz seviyesinin yeterince uzun süre korunması durumunda enflasyonun zamanında 2. seviyemize dönmesine önemli katkı sağlayacak” dedi. orta vadeli hedef yüzde. Enflasyondaki düşüşün devam etmesi bekleniyor.” söz konusu.

Avro Bölgesi’nin yüzde 2’lik enflasyon hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşmasını sağlamak istediklerini ve bunun için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduklarını söyleyen Lagarde, ECB’nin para politikasında enflasyon görünümünü ve enflasyon görünümünü dikkate alan bir yaklaşım benimseyeceğini açıkladı. Enflasyonun temel dinamikleri.

borajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu