Sağlık

Antalya Büyükşehir’den depremzedelere psikolojik destek

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından Antalya’ya gelen depremzedelere manevi takviyede bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi Aile Eğitim Merkezlerinde depremden etkilenen ailelere öncelik verilerek bu süreci daha sağlıklı atlatmalarına yardımcı olunur.

Türkiye’de büyük acılara neden olan depremin ardından Antalya’ya gelen vatandaşlara Antalya Büyükşehir Belediyesi her türlü desteği sağlıyor. Büyükşehir Belediyesi Cam Piramit Afet Yardım Merkezi depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılayan ilk adres olurken, alanında uzman psikolog ve sosyologlardan oluşan bir grup da depremzedelere manevi takviye sağlıyor.

DEPREMDE ÖNCELİK AİLELERE

Haşim İşcan Aile Eğitim Merkezi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı diğer aile eğitim merkezlerinde öncelik depremzedeler ve ailelerine veriliyor. Aile danışmanları ve psikologlar, depremzedelere bu süreci daha sağlıklı bir şekilde atlatabilmeleri için gerekli zemini sağlıyor. Ülke olarak zor bir süreçten geçtiğimize dikkat çeken Haşim İşcan Aile Eğitim Merkezi Birim Yöneticisi Psikolog Şakir Üzülen, depremzede ailelerini uzman bir ekiple aile eğitim merkezlerinde ağırlayarak aile danışmanlığı hizmeti verdiklerini ve psikolog desteği.

ORTA VE UZUN VADEDE TEPKİLER TAKİP EDİLMELİ

Deprem gibi beklenmedik durumlarda ani öfke patlamaları ve kaygı gibi tepkilerin normal olduğunu belirten Şakir Üzülen, “Akut dönemde bu yansımaların bedeli normaldir. Bunun orta ve uzun vadede yoğunluğunun ve şiddetinin azalmasını bekliyoruz. Bu anlamda bireyler hem kendi duygularını hem de çevrelerindeki insanların davranış ve tutumlarını doğru bir şekilde gözlemlemelidir. Bireyler kendilerini izole ederek kaygı ve huzursuzluk yaşayabilirler. Uyku ve beslenme durumu değişebilir. Kimseyle tanışmak istemeyebilir. Bu süreçte Türk toplumu olarak birbirini kucaklamanın, dinlemenin ve yardımlaşmanın büyük bir sahiplenme etkisi var” dedi.

ÇOCUKLAR BU SÜREÇTEN NASIL GEÇECEK?

Çocukların bu süreci nasıl geçireceklerinin değerine değinen Şakir Üzülen, “Bize başvuran başvurularda en sık karşılaştığımız durumlardan biri çocukların durumudur. Çocuğum imanlı mı? Burada deprem olur mu? Çünkü hayatı tehdit eden bir olayla karşılaştıktan sonra bu tür durumlarla karşılaşmak mümkün. Çocuklar oyunlardan uzak duruyor, içine kapanık bir durumla rekabet ediyor, kendilerini izole ediyor ve suskunluk hali devam ediyorsa bir uzmandan yardım alınmalıdır. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak yaraların sarılması ve bu sürecin birlikte atlatılması için elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.

AİLE DANIŞMANI ESASI ALIN

Aile Danışmanı Sosyolog Selda Şener ise deprem bölgesi vatandaşlarının aile danışmanlığı hizmeti almasının değerli olduğunu belirterek, “Ailelerle görüşmeye başladık. Sık sık görüşmeyi tercih ederiz. Ona göre bir plan yaptık. Hayatlarını etkileyecek bir durum yaşadılar. Depremzedeler ve ailelerinin danışmanlık hizmetlerine ihtiyacı vardır. Gelecekleri için endişeleri var” dedi.
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

bozkurtajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu