Haber

Adana’da depremzedeler için TOKİ tarafından 581 konut yapılıyor

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde tahribatın yaşandığı Adana’da, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) başlattığı kalıcı konut projesi kapsamında 3 bin 200 aileye verilmek üzere 581 konut yükselmeye başladı. Adana Valisi Süleyman Elban, “Evlerin Aralık ayında teslim edilmesi hedefleniyor ama daha erken de teslim edebiliriz” dedi.

Yüzyılın felaketi olan Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,4 büyüklüğündeki depremde Adana’da yıkım meydana geldi ve çok sayıda bina ağır hasar gördü. TOKİ, Adana’nın Çukurova ilçesine bağlı Şambayadı Mahallesi’nde kalıcı konutlar için 581 konutun temelini attı. Temeli atılan evler yükselmeye başladı.

“Konutları erken bir tarihte hak sahiplerine teslim edebiliriz”

Adana Valisi Süleyman Elban, depremde hasar gören binalar için hak sahipleri için 3 bin 200 konutun yapımına başladığını belirterek, “Bu tüm hak sahiplerini kapsamıyor. Bu ilk etap diğer hak sahipleri için bundan sonra yeni fazların temellerini atacak. Şambayat, Buruk ve “Ceyhan’da ilk etapta 3 bin 200 konut için çalışmalara başlandı. Hızla birkaç kat arttı, en geç Aralık ayı sonuna kadar bu konutları teslim etmeyi planlıyoruz ve ihalesi de aynı şekilde yapıldı. Ancak muhtemelen o tarihten önce de konutları hak sahiplerine teslim edeceğiz” dedi.

“Aileler konteynerlere yerleşmeye başladı”

Vali Elban, hükümetin binası hasar gören veya yıkılan binaları olan vatandaşlara alternatif olarak iki hak tanıdığını belirterek, “Kira yardımı alma ve konteyner kentte kalma, ücretsiz konaklama imkânı getirildi. Bu nedenle konteyner oluşturduk. 520 konteynerden oluşan Şambayat tarafında şehir. Buruk Sarıçam tarafında 3 tane var. Konteyner sahası belirledik ve tamamladık. Geçen haftadan itibaren hak sahipleri konteynerlere yerleşmeye başladı” dedi.

“İlk etapta 3 bin 200 aile barınacak, diğer etaplarda bu sayı 12-13 bin civarında olabilir”

Vali Elban, “İlk etapta 3 bin 200 aileye konut yapılırken, ikinci ve üçüncü etabın toplam sayısı hak sahipliği çalışmasının ardından netlik kazanacak. Şu anda ilimiz genelinde hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Ancak temyiz sürecinde duyurulan açıklamada, “Daha sonra hasar gören binaların maliklerinin sayısı hak durumlarına göre netlik kazanacak. Sayının 12 ile 13 bin arasında olacağını tahmin ediyoruz.” – ADANA

inonuhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu