Haber

‘Açlık tarikatı’ lideri 191 çocuğu öldürmekle suçlandı

Malindi kentindeki duruşmada Kenyalı tarikat lideri Paul Mackenzie ve 29 sanık hakim karşısına çıktı. Kenya’da 400’den fazla takipçisinin ölümüne neden olduğu tahmin edilen “açlık tarikatının” lideri Mackenzie’nin de aralarında bulunduğu 30 sanık hakkında “cinayet” suçlaması açıldı. Sanıklar kendilerine yöneltilen suçlamaları reddetti. Sanıklardan birinin ‘akli durumunun duruşmaya çıkmaya uygun olmadığı’ kararına varıldı.

Reuters’in haberine göre savcılık, 2023 yılının Nisan ayında tutuklanan tarikat lideri Paul Mackenzie’nin, takipçilerine dünyanın sonu gelmeden cennete gidebilmeleri için kendilerini ve çocuklarını aç bırakmalarını emrettiğini söyledi.

BİR SONRAKİ DURUŞMA 7 MART’TA

Halen ‘terörizm’ bağlantılı suçlardan dolayı cinayet ve işkenceyle suçlanan Mackenzie, Aralık ayında görülen bir başka davanın karar duruşmasında ‘lisanssız sinema yapmak ve yaymak’ suçundan suçlu bulunarak 12 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bugün görülen davada tarikat lideri, 29 sanıkla birlikte 191 çocuğu öldürmekle suçlandı. Mackenzie’nin avukatı, müvekkilinin ölümlerle ilgili soruşturmada işbirliği yaptığını ve 30 sanığın 7 Mart’ta yeniden hakim karşısına çıkacağını duyurdu.

Eski taksi şoförü Good News Uluslararası Kilisesi Pastörü Paul Mackenzie hakkında, kilise üyelerine aç kalıp İsa Mesih’le buluşacaklarına dair söz vererek birçok kişinin ölmesine neden olduğu gerekçesiyle Nisan 2023’te soruşturma başlatılmıştı. Mackenzie’nin takipçilerinin çocuklarını okula göndermelerini ve hasta olduklarında doktora muayene ettirmelerini yasakladığı belirtildi.

Operasyonlarda 95 kişi tarikattan kurtarılırken, toplu ölümlerle ilgili olarak tarikat liderinin eşi Joyce Mwikamba’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi tutuklandı. Tarikatın lideri Mackenzie, soruşturmanın başında polise 1000 kişinin cesedini bulacaklarını söyledi. Aramalarda 400’den fazla ceset bulundu.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

haber-sarikamis.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu