Haber

ABD’de uçağı düşürmek isteyen pilot ‘halüsinojenik mantar kullandığını’ iddia etti

Alaska Havayolları uçağını düşürmeye teşebbüsten tutuklanan ve 83 cinayete teşebbüsle suçlanan pilotun, olay sırasında halüsinojenik mantarların etkisi altında olduğunu söylediği belirtildi. Bir mürettebatın transfer edilmesinin ardından etkisiz hale getirilen pilot, “Her şeyi yok ettim, herkesi öldürmeye çalıştım” dedi.

Olay, Pazar günü Washington ve Kaliforniya eyaletleri arasındaki bir uçuşta meydana geldi. Havayolu şirketi, bu uçuşta görevde olmadığı açıklanan pilotun yine de kokpitte seyahat ettiğini doğruladı. Söz konusu kişi kaptan pilot ve yardımcısının arkasında oturuyordu.

YAKIT AKIŞINI KESMEYE ÇALIŞTI

44 yaşındaki pilot Joseph David Emerson’un “uçağın motorlarını başarısız bir şekilde yok etmeye” çalıştığı açıklandı. Emerson’un motor yangınları sırasında yakıt akışını kesecek bir düğmeye basmaya çalıştığı kaydedildi.

Olay sırasında uçakta 80 yolcu bulunuyordu. Şüphelinin etkisiz hale getirilmesinin ardından uçak Portland, Oregon’a indi. Hava kontrol kulesi ile pilot arasında geçen görüşmede pilotun olayı şöyle anlattığı duyuluyor: “Motorları durdurmak isteyen kişiyi yakaladık. Şu anda arka tarafta ve çıkardığı seslere bakılırsa başka bir soruna neden oluyormuş gibi görünmüyor. “Sanırım etkisiz hale getirildi.”

‘RÜYA GÖRDÜĞÜMÜ DÜŞÜNDÜM VE UYANMAK İSTEDİM’

Olaya ilişkin polis kayıtlarına göre pilot, mürettebatla bir süre boğuştu ve iniş sırasında acil çıkışı açmaya çalıştı. İndikten sonra polis tarafından gözaltına alınan Emerson, olaydan önce 40 saat boyunca uyumadığını ve sinir krizi geçirdiğini belirterek, “Rüya gördüğümü sandığım ve uyanmak istediğim için acil kapatma kolunu çektim. Kendimi iyi hissediyorum ve pilotlar olup bitene dikkat etmiyor gibi görünüyor. Her şey yanlış görünüyordu.”

Alaska Havayolları’ndan yapılan açıklamada, “Mürettebatın olaya gösterdiği profesyonel tepkiden dolayı minnettarız. “Aynı şekilde yolcuların olay boyunca sakin kalmalarından dolayı minnettarız.” Olay FBI ve Portland polisi tarafından araştırılıyor. BBC’ye açıklama yapan savcılık, olay sırasında Emerson’un mantarın etkisi altında olup olmadığının araştırılacağını belirtti. Pilot, soruşturma süresince gözaltı merkezinde kalacak.

ABD Federal Havacılık İdaresi de olayın dünyadaki güncel gelişmelerle hiçbir ilgisinin olmadığını açıkladı. 2015 yılında Lufthansa Havayolları’na ait bir uçak Fransız Alpleri’nin üzerinden geçerken pilot tarafından kasıtlı olarak düşürülmüştü. 150 kişinin hayatını kaybettiği olayda, yardımcı pilot Andreas Lubitz’in geçmişte depresyon tedavisi gördüğü ortaya çıktı. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu