Ekonomi

ABD verileri küresel piyasaların gündeminde

Küresel piyasalar ABD’de açıklanacak ve Fed’in faiz politikası açısından belirleyici olması beklenen veriler takip edecek.

ABD Ocak ayı kişisel gelir ve giderleri, kişisel tüketim harcamaları (PCE) deflatörü, çekirdek PCE deflatörü verileri Türkiye saati ile 16:30’da açıklanacak.

Veri öncesi Asya endeksleri düşerken, ABD vadeli endeksleri de negatifti. Asya’da Perşembe günü kapalı olan Japon Nikkei 225 yüzde 1 yükselirken, Çin’in CSI 300 ve Hong Kong Hang Seng yüzde 1 düştü.

Bloomberg Dolar Endeksi dün yatay seyrini koruyor ancak biraz pozitif bölgede. Dolar, tüm G-10 para birimleri karşısında biraz daha yüksek.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi üç gün üst üste yüzde 3,86’ya gerilerken, 2 yıllık tahvil getirisi bu sabah yüzde 4,69’da hafif negatifti. Dolar/yen, BOJ’un yeni lider adayı Ueda’nın açıklamalarının ardından yüzde 0,5’in ortasındaki düşüşün ardından toparlandı.

JPMorgan CEO’sundan piyasa yükseltici açıklamalar

JPMorgan Chase & Co. CEO’su Jamie Dimon, ABD ekonomisinin önünde aşılması gereken engeller olduğunu, ancak yumuşak bir inişin hala mümkün olduğunu söyledi.

Perşembe akşamı CNBC’ye konuşan Dimon, “ABD ekonomisi şu anda oldukça iyi gidiyor – tüketicilerin çok parası var, harcıyorlar ve işler canlı. Ancak önümüzde bazı korkutucu şeyler var” dedi. Fed’in parasal sıkılaştırmasından Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına, petrol ve gaz piyasasından göçe kadar birçok konuya değinen Dimon, ekonomi tarafında belirsizliğin normalden yüksek olduğuna dikkat çekti.

Fed’in faiz artırımlarına bir noktada son vermek zorunda kalacağını belirten Dimon, geçtiğimiz ay Fed’in faiz oranlarını yüzde 5 ve yüzde 6’ya çıkarma ihtimalinin yüzde 50-50 olduğunu söylemişti.

tuzla-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu