Yaşam

24 Saat Aksiyon, Heyecan ve Komedi İçeren Tek Bir Günde Geçen Filmler

Merhaba. Sinemada bazı sinemalar tek bir günde gerçekleşir. Tüm aksiyon, gerilim ve komediyi 24 saatte bir araya toplayan bu sinemalar oldukça heyecanlı ve ilgi çekici. Bu içerik, tek bir günde tüm bahsin işlendiği filmleri listeler.

İyi seyirler.

1. Sersemlemiş ve Şaşkın (1993)

1976 yılında geçen film, Amerika’nın en muhafazakar eyaletlerinden biri olan Teksas’ta küçük bir kasabada Robert E. Lee Lisesi’nin çılgın öğrencilerinin eğlenceli hayatlarını konu alıyor. Gelecek yıl son sınıf olacak olan gençler, okulun son gününü büyük bir eğlence ile kutlamak isterler ancak hesaplar karışır.

Yönetmen: Richard Linklater

Oyuncular: Jason London, Wiley Wiggins, Matthew McConaughey

2. Gün Batımından Önce (2004)

Céline ile Viyana’da tanıştıktan dokuz yıl sonra Jesse, birlikte geçirdikleri zamanı temel alan This Time adlı çok satan bir roman yazar. Avrupa’da bir kitap varyetesi sırasında bir okuma yapıyor ve Céline’e katılıyor. Bir saat içinde havaalanına gitmeleri gereken Jesse ve Céline, zamanı Paris’i dolaşmak için kullanır. Konuşmaları kısa sürede bireyselleşir.

Yönetmen: Richard Linklater

Oyuncular: Ethan Hawke, Julie Delpy, Vernon Dobtcheff

3. Köpek Günü Öğleden Sonrası (1975)

Üç amatör banka soyguncusu bir banka soymayı planlar. Ancak bu güzel ve kolay görünen soygun, içeri girip parayı alıp kaçmaktan daha fazlası. Ne yazık ki, kelimenin tam anlamıyla karmaşık olmayan soygun, ona karşı gelebilecek her şeyde olduğu gibi bir anda garip bir kabusa dönüşüyor.

Yönetmen: Sydney Lumet

Oyuncular: Al Pacino, John Cazale, Penelope Allen

4. Rezervuar Köpekleri (1992)

Basit bir mücevher soygunu vahim bir şekilde ters gidince hayatta kalanlar, içlerinden birinin polis muhbiri olduğundan şüphelenmeye başlar. Sinemada kanlı bir mücadele başlar ve şiddeti giderek artar.

Yönetmen: Quentin Tarantino

Oyuncular: Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen

5. Dr. Strangelove veya: Endişelenmeyi Bırakmayı ve Bombayı Sevmeyi Nasıl Öğrendim (1964)

Çılgın bir Amerikan generali, Sovyetler Birliği’ne bombalı saldırı emri vererek, politikacılar ve generallerle dolu bir savaş odasının çılgınca durdurmaya çalıştığı nükleer bir soykırıma giden yolu tetikler.

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Peter Sellers, George C. Scott, Sterling Hayden

6. Gün Doğmadan Önce (1995)

Genç bir adam ve kadın Avrupa’da bir trende tanışırlar ve sonunda Viyana’da birlikte bir akşam geçirirler. Ne yazık ki ikisi de bunun muhtemelen birlikte geçirdikleri tek gece olacağını biliyor.

Yönetmen: Richard Linklater

Oyuncular: Ethan Hawke, Julie Delpy, Andrea Eckert

7. Kahvaltı Kulübü (1985)

Film, lisede okuyan ancak birbirlerini tanımayan ve farklı arkadaşlıklara sahip beş öğrencinin cumartesi günü birlikte bir gün geçirmelerini konu alıyor.

Yönetmen: John Hughes

Oyuncular: Emilio Estevez, Judd Nelson, Molly Ringwald

8. Ferris Bueller’ın İzin Günü (1986)

Lise öğrencisi Ferris Bueller okuldan bir günlüğüne uzaklaşmak ister. Güzel bir bahar gününde okulu özleyen Ferris ve arkadaşı Cameron, eğlenceli bir gün geçirmeye karar verirler. Ama eğlence anlayışları biraz tehlikelidir.

Yönetmen: John Hughes

Oyuncular: Matthew Broderick, Alan Ruck, Mia Sara

9. 12 Kızgın Adam (1957)

New York City’deki bir cinayet davasındaki panelin üyeleri, şüpheli önlem duygusu onları hızlı bir şekilde karar vermeden önce kanıtları daha dikkatli incelemeye zorlayan tek bir üye tarafından hüsrana uğrar.

Yönetmen: Sydney Lumet

Oyuncular: Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam

10. Zor Ölüm (1988)

Los Angeles’taki Nakatomi Plaza’daki bir Noel partisi sırasında, bir New York polis memuru, görüşmediği karısını ve teröristler tarafından rehin alınan birkaç kişiyi kurtarmaya çalışır.

Yönetmen: John McTiernan

Oyuncular: Bruce Willis, Alan Rickman, Bonnie Bedelia

11. Yerçekimi (2013)

İki astronot, bir kaza onları uzayda mahsur bıraktıktan sonra hayatta kalmak için birlikte çalışır. Uzay boşluğunda yapayalnız, dünyadan kopuk, karanlıktalar ve en kötüsü oksijenleri azalıyor.

Yönetmen: Alfonso Cuarón

Oyuncular: Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris (seslendirme)

12. Şey (1982)

Amerikalılar Antarktika’daki bir araştırma istasyonuna sızar ve araştırmacıların görünüşlerini taklit ederek grup içinde korku yaratır. Şekil değiştiren uzaylılar ekibi birer birer avlıyor.

Yönetmen: John Carpenter

Oyuncular: Kurt Russell, Wilford Brimley, Keith David

13. Yırtıcı (1987)

Filmde Orta Amerika’da bir grup komando savaşçısı, insan avlayan ve görünmez olduğu söylenen bir yaratığın peşine düşer. Silahları bu yaratığa etki etmez ve savaşçılar birer birer avlanır.

Yönetmen: John McTiernan

Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Carl Weathers, Kevin Peter Hall

14. Kara Şahin Düştü (2001)

Bir grup Amerikan askeri, Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün bir parçası olarak Somali’ye gitmek üzere. Bu grubun tek görevi, bir savaş ağası ve bir asi general olan Mohamed Farrah Aidid komutasında çalışan birkaç askeri yakalamaktır. Ancak coğrafyayı hiç bilmeyen bu askerlerin hayatları tehlikededir.

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Josh Hartnett, Ewan McGregor, Tom Sizemore

15. Teminat (2004)

Vincent bir tetikçidir ve bazı işleri nedeniyle Los Angeles’ta bir taksiye bakmak zorundadır. Hiçbir fikri olmayan taksi sahibi, Vincent’ın teklifini kabul eder ve bütün gece sürecek bir maceraya atılır.

Yönetmen: Michael Mann

Oyuncular: Tom Cruise, Jamie Foxx, Jada Pinkett Smith

16. Eğitim Günü (2001)

Çaylak bir polis, Los Angeles Narkotik Polisi olarak ilk gününü göründüğü gibi olmayan haydut bir dedektifle geçirir. Grup, uyuşturucu çetelerine karşı amansız bir mücadeleye girişir.

Yönetmen: Antoine Fuqua

Oyuncular: Denzel Washington, Ethan Hawke, Scott Glenn

17. Islak Sıcak Amerikan Yazı (2001)

1981’de bir yaz kampı olan Camp Firewood, kampın son gününe hazırlanır. Danışmanların Camp Firewood’da başkalarıyla romantik bir şeyler yaşama şansı vardır.

Yönetmen: David Wain

Oyuncular: Janeane Garofalo, David Hyde Pierce, Michael Showalter

18. Savaşçılar (1979)

The Warriors olarak bilinen bir sokak çetesi, haksız yere saygın bir çete liderine suikast düzenlemekle suçlandığında, Bronx’tan Coney Island’daki meskenlerine kadar savaşmaları gerekir.

Yönetmen: Walter Tepesi

Oyuncular: Michael Beck, James Remar, Dorsey Wright

19. New York’tan Kaçış (1981)

1997’de ABD başkanının uçağı, maksimum güvenlikli dev bir hapishane olan Manhattan’a düştüğünde, onu kurtarması için karar kılıklı bir banka soyguncusu gönderilir.

Yönetmen: John Carpenter

Oyuncular: Kurt Russell, Lee Van Cleef, Ernest Borgnine

20. Doğru Şeyi Yapın (1989)

Yılın en sıcak gününde, Brooklyn’in Bedford-Stuyvesant semtindeki bir sokakta, herkesin nefreti ve bağnazlığı şiddete dönüşene kadar için için için için yanar ve tırmanır. Sinema, mahallenin ortasında yaşamak gibi bahis inceliklerini de içine alıyor.

Yönetmen: Spike Lee

Oyuncular: Danny Aiello, Ossie Davis, Ruby Dee

Tek bir günde geçen bu filmleri izlediniz mi? Yorumlarını bekliyoruz.

aybasti-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu